Empati Kurmak

Empati Kurmak

Empati, bir insanın iletişim kurduğu kişi acı çektiğinde kendisini o kişinin yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamaya çalışmasıdır. Rogers’a(1970) göre bir kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısıyla bakması, o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlaması, hissetmesi ve bu durumu ona iletmesi sürecine “empati” adı verilir. Empatik bir ilişkinin olabilmesi için karşımızdaki insanın duygu ve düşüncelerini anladığımızı ona ya sözle ya da jest ve mimiklerimizle ifade edebilmeliyiz.

Empati gerek ailemizle gerek hayatımızdaki diğer kişilerle sağlıklı bir ilişki kurabilmemiz ve ilişki kalitemizi arttırabilmemiz için önemli bir kavramdır. Bazılarımız karakterimiz gereği diğer insanlardan daha fazla empati kurabiliriz, bazılarımız ise empati kurmayı sonradan öğrenebiliriz. Fazla empati kurmak veya olması gerekenden az empati kurmak ilişkilerimizi zedeleyebilir. Bu sebeple bir uzmandan destek almak, kendi farkındalıklarımızı oluşturmak ve ilişkilerimizdeki kalitenin artmasına yardımcı olacaktır.

Rogers, C.R. (1983). Empatik olmak değeri anlaşılmamış bir varoluş şeklidir. Çev.F.Akkoyun. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dergisi, 16, 103-124.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonRandevu Al