Motivasyon

Motivasyon nedir?

Motivasyonu “kişilerin belirli bir amacı gerçekleştirmek üzere kendi arzu ve istekleri ile davranmaları” olarak tanımlayabiliriz. Motivasyon; kişilerin bekleyiş ve ihtiyaçları, amaçları, davranışları, kendilerine performansları hakkında bilgi verilmesi ile ilgilidir. Motivasyon sürecini anlamada ihtiyaçlar, dürtüler ve özendirici uyarıcılar arasındaki ilişkiler ve anlamları önemlidir. Motivasyon, insanı çalışmaya sevk etmek, çalışmak için bireyi harekete geçirmek ve isteklendirmek anlamına gelmektedir.

Motivasyon eksikliği belirtileri nelerdir?

Kendimize karşı kurduğumuz düşüncelerimiz genel olarak negatifse, başladığımız işe devam etmekte zorlanıyorsak veya hemen vazgeçiyorsak, başarısızlığı kabul edemiyorsak motivasyonumuz olması gerekenden düşük olabilir.

Motivasyon eksikliği giderme yolları nelerdir?

Yaşanan stres kaynaklı bir problem varsa öncelikle o problem çözülmeye çalışılmalıdır. Eğer problem çözülemiyorsa baş etme stratejileri ve kabul etme çalışmaları yapılması gerekir.

Düşünce tarzımızı fark etmeye çalışmalı ve yaşadığımız olaylara ve deneyimlerimize karşı pozitif bakış açısı kazanmaya çalışmamız gerekir. Bunların dışında uyku ve beslenme gibi ihtiyaçlarımız düzenli ve kaliteli bir şekilde devam etmelidir. Tüm bunları denedikten sonra yine de motivasyon eksikliği hissediliyorsa kişinin bir uzmandan destek alması önerilir.

Call Now ButtonRandevu Al